Choď na obsah Choď na menu
 


Význam vitamínov

13. 9. 2013

                           Význam vitamínov v chove exotického vtáctva

 

Hypovitaminózy  ktoré často postihujú naše chovy sú zrkadlom zlej výživy a dietetiky, ktorá vplýva  na celkový zdravotný stav jedincov. Preto by mal chovateľ čo najlepšie zvážiť požiadavky na kŕmenie a výber jednotlivých krmovín, poprípade podávať kompletne výživne doplnky. Vtáky, ktoré trpia hypovitaminózou sú náchylnejšie na choroby, stres, majú reprodukčné poruchy.V tomto príspevku Vás chcem oboznámiť z jednotlivými vitamínmi, ich výskytom, významom a patogenézou.  Úvodom začneme čo sú to vitamíny, charakteristika, rozdelenie vitamínov

Vitamíny sú to organické látky rôzneho chemického zloženia, ktoré sú potrebné k zabezpečeniu zdravia a dobrej úžitkovosti zvierat. Charakteristické pre ne je to, že sú potrebné v minimálnych dávkach. Do organizmu sa dostávajú rastlinnou potravou, buď v hotovej forme, alebo ako provitamíny. Ďalšie sa syntetizujú v tráviacej sústava činnosťou črevných baktérií.

 Vitamíny rozdeľujeme: Vitamíny rozpustné v tukoch: A,D,E,K.

 

                                        Vitamíny rozpustné vo vode: B,B1,B2,B5,B6,B12,C,H a iné.

 

Potreba vitamínov je v danom období rozdielna. Podlieha rôznym činiteľom. Nedostatok vitamínov sa prejavuje charakt. poruchami. Ako avitaminóza sa označuje nedostatok vitamínov. Hypovitaminóza je nedostatok určitého vitamínu. Nedostatok jedného vitamínu je monoavitaminóza.Súčasný nedostatok dvoch alebo viacerých vitamínov je polyavitaminóza.

 

 

Vitamíny rozpustné v tukoch:

 

Vitamín A

Tento vitamín sa nachádza len v živočíšnych tkanivách a produktoch. Najdôležitejšou funkciou vitamínu A je tvorba epiteliálnych tkanív a mukóznych membrán. Najväčší deficit vnímajú veľké papagáje ako amazoňany a africké sivé papagáje. Vitamín A sa ukladá v pečeni, obličkách a nadobličkách.Má význam najmä pre rast, rozmnožovanie, videnie. Je potrebný pre normálnu funkciu epitelu, nervovú  a kostrovú sústavu. Jeho nedostatok sa prejavuje apatiou, príjem potravy je znížený. V ťažkých prípadoch pozorovať zápal spojiviek, prípadný výtok. V larynxe vznikajú biele uzlíky veľkosti maku. Postihnutie pohlavného aparátu sa prejavuje zníženou liahnivosťou vajec a zvýšenou mortalitou pri liahnutí.

Doporučuje sa podávať Hydrovit AD3. Pozor na intoxikáciu, ktorú možno spôsobiť 10- násobným  predávkovaním.

 

 

Vitamín D

Tento vitamín tvorí skupina látok (D1-D2) sterolovej povahy. Patrí u domácich zvierat medzi najdôležitejšie vitamíny. Zo skupiny vitamínov D sú biologicky najúčinnejšie vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 ( Cholekalciferol). Oba sú nerozpustné vo vode, avšak dobre sa rozpúšťajú v tukoch. Sú stabilné na vzduchu, znášajú prítomnosť alkálií, sú však citlivé na svetlo. Oba vitamíny regulujú metabolizmus kalcia a fosforu, ich ukladanie v kostiach a vylučovanie. Podporujú ich resorbciu priamo z tenkého čreva.

Aviaminóza D3 spôsobuje ochorenie, ktoré sa objavujú v dvoch formách: ako Narchitis a Osteomalácia. Tieto choroby vznikajú nielen pri nedostatku vitamínu D, ale aj pri poruche v zásobovaní kalciom a fosforom, pri ich nedostatku a nadbytku. Oba chorobné stavy majú 2 spoločné znaky: 1, Progresívne maknutie kostí

                           2, zhrubnutie kĺbov

Vitamín D pôsobí pri vysokých dávkach alebo pri dlhodobom podávaní toxicky. Hlavným príznakom je vápniková transmineralizácia. Dochádza k dekalcifikácií kostí a k ukladaniu kalcia na nefyziologických miestach ( obličky, srdce, pľúca ).

Doporučuje sa podávať AD2, AD3, alebo samostatne.

 

Vitamín E

 

Najviac vitamínu E obsahujú obilné klíčky a väčšina olejnatých rastlín. Vhodným zdrojom je

listová zelenina ( šalát, kapusta, špenát a pod. ). Vitamín E ako celulárny antioxidant chráni pre deštrukciou v tukoch rozpustné vitamíny. Prispieva k udržaniu permeability ciev a kapilár a chráni membrány erytrocitov. Zo špeciálnych funkcií treba spomenúť udržiavanie testikulárnych funkcií, normálny vývin plodu, zabraňuje svalovej dystrofii a pečeňovej nekróze. Pretože semená olejnatých rastlín, ako aj naklíčene obilie či iné semená obsahujúce dostatok vitamínu E sú bežným komponentom diét exotických vtákov, jeho deficit je zriedkavý.

Nedostatok vitamínu E sa prejavuje encefalomaláciou- inkoordinovanými pohybmi, svalovou distrofiou- zvieratá, hlavne mladé vtáky sa nedokážu postaviť na chodidlá. Prstné svalstvo je stiahnuté a slabo funkčné. Prípadne nazelenalý exudát v oblasti pŕs.

Doporučuje sa podávať klíčkový olej, Kombinal E a iné prípravky obsahujúce zvýšene množstvo tohto vitamínu.

 

Vitamín K

 

Zdrojom vitamínu K, dostupným pre papagáje a spevavce sú tmavé listy, napr. listy ovocných stromov a trávy. Vitamín K produkujú baktérie v ich tráviacom trakte. Tieto vitamín produkujúce baktérie však môžu byť potlačené dlhodobým podávaním antibiotík.

Vitamín K sa v prírode vyskytuje v dvoch formách a to ako vitamín K1 v rastlinách a vitamínK2, ktorý je syntetizovaný črevnými baktériami. Oba vitamíny sú rozpustné v tukoch. Existuje aj syntetická látka s účinkom vitamínu K, Vitamín K3 a tento je rozpustný vo vode.

Avitaminóza sa prejavuje anémiou, malátnosťou a posedávaním. Objavujú sa tiež krvácaniny v podkoží a v oblasti pŕs, behákoch a krídlach. Z tohto hľadiska treba vylúčiť iné ochorenia spojené z inými hemoragiami.

Doporučuje sa podávať kombinal K v pitnej vode, poprípade doplňovanie krmiva menadiónom.

 

 

Vitamíny rozpustné vo vode:

 

Vitamín B1

 

Vitamín B1 (toamín) je nevyhnutný pre normálnu funkciu nervového tkaniva. Preto jeho nedostatok môže viesť k funkčným poruchám rôznych druhov tkanív a orgánov.

Vitamín B1 je bezfarebná látka, rozpustná vo vode a v alkohole. Je dôležitý v metabolizme glycidov, tukov a niektorých aminokyselín. Proti teplu je málo odolný a varením sa rozkladá, taktiež sa rozkladá aj niektorými enzýmami.

 

Vitamín B2 (riboflavín)

 

Je súčasťou viacerých enzýmov a dôležitý pre prenos vodíka, pri rozmanitých reakciách. Má význam v metabolizme aminokyselín, tukov a glycidov. Priaznivo ovplyvňuje liahnivosť, rast a životnosť mláďat. Zvyšuje obrannú schopnosť voči rôznym ochoreniam a má priaznivý vplyv na využitie krmiva.

 

Vitamín B6 ( adermín)

 

Vo vode rozpustný a stály k teplotám vitamín. Pôsobením tepla sa rozkladá. Pôsobí na tvorbu hemoglobínu a na činnosť nervovej sústavy. Je to rastový faktor a podporuje znášku a liahnivosť. Je dôležitý v prvých týždňoch života pre normálny rast. Pri nedostatku vitamínu B6 dochádza k vylučovaniu dusíka z organizmu. Okrem nechutenstva, celkovej slabosti a spomaleniu rastu dochádza k zvýšeniu dráždivosti, k inkoordinácii pohybov.

 

Vitamín B12 (kobalamín)

 

Je biologicky vysoko aktívny a zlepšuje utilizáciu bielkovín a glycidov z krmiva. Priaznivo ovplyvňuje tvorbu krvi a pôsobí ako antianemický faktor. Pôsobí na liahnivosť a rast, zvyšuje odolnosť organizmu a chráni nervovú sústavu. Ako súčasť vaječného obsahu sa prejaví a v období liahnutia, kedy vznikajú rôzne embryonálne anomálie a výrazne klesá liahnivosť. Na embryách sú pozorované dystrofické zmeny behákov. Pozorujeme zaostávanie v raste, poruchy operenia znížená odolnosť organizmu.

 

 

Vitamín C

 

Tento vitamín má medzi ostatnými vitamínmi zvláštne postavenie, ktoré je dané jeho širokým využitím v prevencii a liečbe mnohých chorobných stavov. Vitamín C je to látka termolabilná, oxidáciou sa inaktivuje. Zúčastňuje sa na oxidačno-redukčných pochodoch, pri tvorbe kolagénu a medzibunkovej hmoty, je nevyhnutný pre činnosť osteoblastov a na tvorbu červených krviniek. Čiastočne inaktivuje toxíny. Pri jeho nedostatku sú obranné schopnosti organizmu všeobecne znížené. Typická avitaminóza C, ako ju poznáme u cicavcov, sa u vtákov nevyskytuje. Vtáky sú schopné syntetizovať tento vitamín v dostatočnom množstve. Prídavok vitamínu C ovplyvňuje škrupinu a vnútornú vaječnú kvalitu pri vyšších teplotách. Zvyšuje kvalitu spermy a oplodnenosť.

Znížená hladina vitamínu C  v krvi je napríklad pri rôznych chorobách, ako je kokcidióza.