Choď na obsah Choď na menu
 


vlastný chov

16. 9. 2013

 Úvod

Rod Neophema netreba stručnejšie opisovať, jednotlivé druhy sú s obľubou chované u mnohých chovateľov. Staršie generácie  ich dokonca poznajú pod názvom papagáje trávne (traviáre) . Tento rod zahrňuje 6 druhov neofém a to Neoféma ozdobná, skalná, modrokrídla, žltobruchá, ďalej je to neoféma tyrkysová a modrohlavá. Neoféma bourková je v súčasnosti  zaraďovaná do taxonomicky odlišného rodu Neopsephotus.  Z týchto druhov je do príloh ( CITES I) zaradená Neoféma oranžovobruchá, ktorá sa v európskych chovoch takmer nevyskytuje. Je považovaná za jedného z najohrozenejších papagájov a vo voľnej prírode ich je okolo 36 kusov v národnom parku Melaleuca v Austrálii.

 

 Chov

Chovom týchto papagájov  sa zaoberám už 10 rokov a túto srdcovú záležitosť som zdedil po mojom otcovi, ktorý si doniesol  pred 15 rokmi  svoje prvé neofémy burkové ružové. Táto vášeň sa rozrástla natoľko, že v chove sa momentálne nachádzajú Neofémy bourkové, Neofémy tyrkysové, Neofémy modrohlavé, Neofémy ozdobné v rôznych mutáciách.

I keď rod Neophema nie je náročný na kŕmenie, predsa nesprávne vyvážená kŕmna dávka sa pripíše pod mnoho negatív.

Všetky neofémy zimujem v klietkach (80x70x100 cm ) rozdelené podľa pohlavia pri teplote 20 stupňov celzia. Z hľadiska kŕmenia sa snažím o ľahší typ kŕmnej dávky, kedy predkladám proso, nahý ovos, lesknicu.  Pravidelnosť podávania na jemno strúhanej červenej cvikly a mrkvy dodáva vtákom karotenoidy. Raz týždenne dostávajú ryžovú miešanku s pivovarskými kvasnicami a probiotikami.

Koncom apríľa umiestňujem neofémy do chovných klietok o rozmeroch (100x200x150 ) bez búdok. Prechádzam na naklíčené  mixované krmivo, ryžovú miešanku obohacujem o jedno na tvrdo uvarené slepačie vajce. K miešanke pridávam zmes vitamínov v práškovej forme a vo vode podávam prípravok Complejo B. Zhruba o 3 týždne začínam predkladať vtákom búdky. Rád by som upozornil na potrebu dezinfekcie všetkých búdok 2 krát ročne z hľadiska zabránenia šírenia patogénov s primeraným striedaním dezinfekčných prostriedkov  a zabránení vzniku rezistenice baktérií na dezinfekčný prípravok. V súčasnosti používam virocídny, baktericídny a fungicídny prípravok  Virkon S. Začiatkom sezóny vystielam búdky vopred ošetrenou rašelinou a pilinami v pomere 1:1 z hľadiska vysokého výkyvu nočných a denných teplôt. Tieto príliš vysoké výkyvy sú často zodpovedné za odumieranie zárodkov. Pre neskoršie hniezda už rašelinu nedávam.  Po vyliahnutí mláďat kedy inkubačná doba trvá zhruba 20-21 dní, ponúkam rodičom aj slnečnicu čiernu, ktorú pár skrmuje v poradí ako prvú. K vaječnej zmesi pre mláďatá pridávam aj mladé výhonky Pŕhľavy dvojdomej(Urtica dioica), Púpavy lekárskej (Taraxacum officinale) a Ptačinec žabinec (Stellaria media), . V letnom období si neofémy zvlášť pochutia na Reznačke laločnatej, Hrebienke obyčajnej predkladaných v trsoch. Koncom leta je to zase Vratič obyčajný (Tanacetum vulgare). Zhruba po triciatich až štyriciatich dňoch opúšťajú mláďaťa hniezdo, vtedy začnem predkladať aj senegalské proso v klasoch.imgp0565.jpg

 

 

Problematika chovu

Každý chovateľ by mal mať  zriadené karanténne boxy, izolované od samotného chovu. Sú potrebné z hľadiska začlenenia novo zakúpených jedincov do chovného kŕdľa. Zvlášť u neofém sa kladie dôraz na Megabakteriózu, kde percento výskytu je vyššie u neofém modrohlavých. Častým a skrytým ochorením rodu neophema je Chlamydióza, ktorá patrí medzi zoonózy (chorobu spoločnú pre ľudí a zvieratá). Je to baktéria schopná rozmnožovania len v živých bunkách. Jej vývinový cyklus je zložený z dvoch fáz, kde do hostiteľských buniek sa dostanú endocytózou 0,3 mikrónov veľké elementárne telieska, ďalej nasleduje vývin v retikulárnom teliesku a opäť redukcia na elementárne telieska. Inkubačná doba je dva až tri týždne. U chorých vtákov je často sprievodným symptómom keratokonjunktivitída (tzv. chlamýdiové okuliare u neofém ). Trus je žltkastej až nazelenalej farby. Viac info vo veterinárnej problematike.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

prosím o radu

(Alojz, 14. 7. 2018 10:42)

Dobrý deň, z uvedeního ščlínku vidím že sa rozumiete chovu neofem, prosím môžete mi poradiť? môžem spáriť samčeka neofemy tyrkysovej so samičkou neofemy ozdobnej? a ajo rozoznám samičku neofemy ozdobnej od samčeka, predal mi jeden chovateľ no nie som si sitý či je samička, ďakujem.

Re: prosím o radu

(Uhrin Martin , 18. 8. 2018 10:40)

Pozdravujem, nerobte medzidruhove krizenie. Tyrkysova x modrohlava su najcastejsimi krizencami a je otazne, ze ci F1 generacia je plodna a po druhe, neofemy si chovatelia cenia vzhadom (kvalitou), ale aj genetikou. Myslim si, ze sa potomstva u tyrkysovej x ozdobnej nedockate. Pokial neviete, ake mate pohlavie, poslite mi foto na mail.